Rolnicy mają więcej czasu na wymianę dachów i budowę silosów z dopłatami fot Magdalena Szymańska TPR

Udostępnij:

Facebook
LinkedIn
X [Twitter]
WhatsApp
Email

Rolnicy mają więcej czasu na wymianę dachów i budowę silosów z dopłatami

Dziesiątki tysięcy rolników może odetchnąć z ulgą. Będą mieli więcej czasu na budowę silosów na zboże czy wymianę dachu i nie będą musieli oddawać dotacji.

52 tysięcy rolników złożyło wnioski o dopłaty do wymiany dachu z azbestem. Z kolei o dopłaty do budowy silosów wnioskowało 45 tys. gospodarzy. Wielu z nich obawiało się, że nie zdążą zrealizować inwestycji w wymaganym terminie, a w konsekwencji stracą dopłaty z KPO. Rząd wysłuchał apeli organizacji rolniczych i wydłużył terminy zakończenia realizacji inwestycji z obu programów.

Do kiedy można postawić silos z dopłatą?

Rolnicy potrzebują więcej czasu na postawienie silosów na zboże z dopłatami z KPO, ponieważ są dość duże opóźnienia zarówno po stronie dostawców magazynów, jak i ekip je montujących. Z tego powodu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało się wydłużyć termin realizacji przedsięwzięcia przez rolników do 30 kwietnia 2025 r.

– Ograniczy to ryzyko niezrealizowania w terminie przez ostatecznych odbiorców wsparcia projektów w zakresie infrastruktury magazynowej, tj. zakupu lub montażu nowego silosa – podał resort w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Z tych samych powodów, ministerstwo zmieniło także zapis o czasu trwania przedsięwzięcia. Wcześniej było to 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy, a teraz takie ograniczenie zostało usunięte. W praktyce oznacza to, że inwestycja może zostać zrealizowane w okresie dłuższym niż rok od dnia zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia dopłatą.

Przypomnijmy, że dopłaty do silosów są realizowane w formie refundacji, standardowo wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a 60 proc. jeśli chodzi o młodych rolników.  Rolnik może uzyskać do 50 tys. zł dopłaty do silosów, a w przypadku młodego gospodarza – do 60 tys. zł.

Do kiedy trzeba wymienić dach z azbestem, aby otrzymać dotację?

Z kolei w przypadku wsparcia na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest termin realizacji przedsięwzięcia został wydłużony przez ministerstwo rolnictwa z 12 miesięcy do 18 miesięcy.

– Ograniczy to ryzyko nieotrzymania dofinansowania przyznanego na podstawie zawartej umowy i tym samym ograniczy straty finansowe rolników, którzy rozpoczęli już inwestycje, ale ze względu na warunki pogodowe nie mają możliwości, w terminie przewidzianym w przepisach rozporządzenia, wymienić pokrycia dachu – można przeczytać w uzasadnieniu projektu nowelizacji rozporządzenia.

Za ro skrócony został termin graniczny wymiany dachu z 31 grudnia 2025 r. do 30 września 2025 r. Ministerstwo rolnictwa uważa, że dzięki temu zostanie skrócony czas potrzebny na ocenę złożonych wniosków o płatność końcową. Resort rolnictwa nie ukrywa także, że skrócenie po 3 miesiące tego terminu pozwoli Polsce na zrealizowanie wskaźnika A26G określonego w załączniku do decyzji wykonawczej UE w sprawie zatwierdzenia oceny planu odbudowy i zwiększania odporności naszego kraju.

W ramach dopłat do wymiany dachu z azbestem rolnicy mogli dostać wsparcie w kwocie 40 zł do 1 mkw. pokrycia, ale obowiązywał limit do 500 mkw, a to oznacza, że maksymalna kwota dotacji wynosi 20 tys. zł.

 

Tagi:

Dopłaty, ARiMR, dopłaty do wymiany dachów z azbestem, dopłaty do silosów, KPO

 

Zamów kontakt z przedstawicielem ubezpieczeniowym TUW
Dziękujemy, formularz został przesłany.
Przedstawiciel ubezpieczeniowy TUW skontaktuje się z Państwem niebawem.
Skip to content