Zwalczanie chwastów w kukurydzy fot Marek Kalinowski TPR

Udostępnij:

Facebook
LinkedIn
X [Twitter]
WhatsApp
Email

Zwalczanie chwastów w kukurydzy. Jakie metody są skuteczne?

Chwasty w kukurydzy są dużym zagrożeniem dla tej uprawy. Jak wskazują eksperci, im szybciej nastąpi ich eliminacja, tym lepiej. Rozpoczęcie odchwaszczania we wczesnym terminie jest istotne ze względu na ograniczony dostęp do środków ochrony roślin.

Odchwaszczanie doglebowe w uprawie kukurydzy

Odchwaszczanie doglebowe w uprawie kukurydzy jest skuteczne, jeśli wilgotność gleby znajduje się na prawidłowym poziomie. Należy je przeprowadzać zaraz po siewie i tuż przed wschodami kukurydzy. Jak wskazuje Marek Kalinowski, ekspert w dziedzinie uprawy roślin, substancje czynne i herbicydy do zabiegów przedwschodowych trzeba dobierać w oparciu o historię zachwaszczenia na danym stanowisku i problemy w uprawianych roślinach przedplonowych. Należy również uwzględnić technologię uprawy.

Zabiegi nalistne w uprawie kukurydzy

Zabiegi nalistne w odchwaszczaniu kukurydzy są skuteczne, gdy wykonujemy je na suche rośliny, dlatego przed ich wykonaniem należy upewnić się, jaka będzie pogoda. Jeżeli po oprysku nalistnym spadnie deszcz, to substancja spłynie z rośliny i zabieg okaże się nieskuteczny. Zabiegu nalistnego herbicydami należy również unikać w przypadku gdy w atmosferze występują wahania temperatur. Zbyt niskie wprowadzają rośliny w stres, który jest widoczny w fioletowych przebarwieniach liści.

Zabiegi nalistne są jednymi z tych, z którymi nie należy się spieszyć. Pokonanie problemów ze stresem termicznym jest niemalże niewykonalne, dlatego wielu ekspertów radzi, by wstrzymywać się z nimi do 7 dni przed spodziewanym przymrozkiem i tydzień po nim.

Odchwaszczanie sekwencyjne dawkami dzielonymi w uprawie kukurydzy

Odchwaszczanie sekwencyjne kukurydzy dawkami dzielonymi herbicydów sprawdzi się, kiedy podczas siewu występują niedobory wody. Jak wyjaśnia Kalinowski, satysfakcjonująca skuteczność odchwaszczania zostanie osiągnięta po wykonaniu dwóch zabiegów sekwencyjnych herbicydami z dawkami zredukowanymi o połowę.

Dzięki odchwaszczaniu dawkami dzielonymi zwiększa się efekt chwastobójczy i ograniczane są koszty zakupu dodatkowych środków ochrony roślin. Zdaniem Kalinowskiego, zależnie od rozwoju sytuacji na polu rolnik powinien zdecydować, którą strategię wykonania zabiegów sekwencyjnych wybrać. Może modyfikować odchwaszczanie, dostosowując je do warunków pogodowych i uzyskać wysoką  skuteczność chwastobójczą w optymalnych warunkach pogodowych, w warunkach występujących okresowo ochłodzeń i w warunkach występujących okresowo susz glebowych.

Z badań przeprowadzonych w uprawie kukurydzy dotyczących odchwaszczania doglebowego wynika, że sekwencyjne zabiegi herbicydowe w kukurydzy można wykonywać według dwóch schematów uwzględniających korzystne i niekorzystne warunki pogodowe.

Czym skutkuje ignorowanie chwastów w uprawie kukurydzy?

Jak podkreśla Kalinowski, nie należy lekceważyć chwastów występujących w uprawie kukurydzy, ponieważ kukurydza odbiera sygnały widma światła odbitego od gleby, przez co pochłaniają one część widma, a kukurydzy to odczytuje i angażuje się w walkę z konkurencją przez wzrost wydłużeniowy, zaniedbując rozwój systemu korzeniowego i rozwój regeneratywny.

 

Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: TPR

 

 

Zamów kontakt z przedstawicielem ubezpieczeniowym TUW
Dziękujemy, formularz został przesłany.
Przedstawiciel ubezpieczeniowy TUW skontaktuje się z Państwem niebawem.
Skip to content