100

Udostępnij:

Facebook
LinkedIn
X [Twitter]
WhatsApp
Email

Ochrona roślin: jakie substancje czynne znikną z rynku?

KE wycofuje kolejne substancje aktywne. Z listy najskuteczniejszych herbicydów stosownych przy odchwaszczaniu ziemniaków zniknie metrybuzyna. W tym i w następnym roku z obiegu zniknie 5 innych substancji.

KE wycofuje metrybuzynę

KE wycofuje kolejną substancje aktywną. Decyzję w tej sprawie opublikowała 31 października 2024 roku. Z listy herbicydów ma zniknąć metrybuzyna. Zaboli to przede wszystkim producentów ziemniaka, ale też zbóż.

Europejski Urz ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że metrybuzyna zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego w odniesieniu do wydzielania hormonów tarczycy u ludzi.

– Ponadto Urząd stwierdził, że szacunki narażenia osób postronnych i mieszkańców przekraczają ustaloną wartość dopuszczalną dla wszystkich ocenionych reprezentatywnych zastosowań oraz że dostępne badania nie były wystarczające, aby wykluczyć wysokie ryzyko dla pszczół – czytamy w rozporządzeniu KE 2024/2806 z dnia 31 października 2024 r.

Do kiedy rolnicy mogą stosować metrybuzynę?

Państwa członkowskie mają czas na cofnięcie zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające metrybuzynę do 24 maja 2025 r. Natomiast okres na zużycie zapasów upłynie najpóźniej dnia 24 listopada 2025.

Metrybuzyna: jakie chwasty zwalcza?

Metrybuzyna jest jednym z najtańszych i z najskuteczniejszych rozwiązań stosownych przy odchwaszczaniu ziemniaków. Eliminuje z jednoliściennych skutecznie włośnice i życice. Z dwuliściennych chwastami wrażliwymi na tę substancję są: chaber bławatek, dymnica pospolita, fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, maruna bezwonna, pokrzywa żegawka, poziewnik szorstki, przetacznik bluszczykowy, rumian polny, rumianek pospolity, rzodkiew świrzepa, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne i żółtlica drobnokwiatowa.

Kolejne substancje aktywne na celowniku KE. Co zniknie w 2024 i w 2025 roku?

W najbliższym czasie z listy substancji dozwolonych do stosowania w UE zniknie 5 innych ważnych pozycji. Są też przymiarki do wycofania flufenacetu, bardzo popularnego w ochronie zbóż.

Z listy substancji aktywnych znikną w tym i przyszłym roku:

  • Mepanipirym – zawiera ją jeden fungicyd do ochrony truskawki przed szarą pleśnią – Frupica 440 SC. Substancja wprowadzona do obrotu do dnia 20 listopada 2024 r.może być sprzedawana i dystrybuowana do dnia 20 kwietnia 2025 r., a stosowana do 20 maja 2025 r.
  • Dimetomorf – jest składnikiem kilkunastu fungicydów, najczęściej dwuskładnikowych, do ochrony cebuli, ogórków, sałaty pomidorów, ziemniaków i winorośli. Środki z tą substancją czynną wprowadzone do obrotudo 20 listopada 2024 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do 20 kwietnia 2025 r., a stosowane do 20 maja 2025 r.
  • Bentiawalikarb – zawiera aktualnie jeden fungicyd (Zorvec Endavia) z rejestracją do ochrony ziemniaków, cebuli i czosnku. Substancję wycofano z dniem 13 czerwca br., ale środki wprowadzone do tej daty mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 13 listopada 2024 r., a stosowane do 13 grudnia 2024 r.
  • Metiram –jest składnikiem fungicydu Polyram 70 WG do ochrony ziemniaków, jabłoni, pomidorów i cebuli. Substancję wycofano 28 maja, środek mógł być sprzedawany do 30 września br., a stosować można go do 28 listopada br.
  • Klofentezyna –też nie uzyskała odnowienia. Aktualnie nie ma w Polsce w rejestrze środków z tą substancją a służyła do zwalczania przędziorków w sadach (akarycyd Apollo). Substancję wycofano z dniem 11 maja br. a mogła być sprzedawana do 31 sierpnia br. i stosowana do 11 listopada br.

 

 

Zamów kontakt z przedstawicielem ubezpieczeniowym TUW
Dziękujemy, formularz został przesłany.
Przedstawiciel ubezpieczeniowy TUW skontaktuje się z Państwem niebawem.
Skip to content