W czerwcu Polska została uznana za obszar wolny od zakażenia wirusem chorobą Aujeszky’ego u świń po ponad 15 latach walki. Zmagało się z nią kilkadziesiąt tysięcy świń, a środki, przeznaczone na ich leczenie, sięgają kilkuset milionów złotych.
Polska wolna od choroby Aujeszky’ego u świń – co to oznacza?
Od 5 czerwca 2023 r. terytorium Polski jest oficjalnie uznane przez KE za obszar wolny od zakażenia wirusem choroby Aujeszky’ego u świń. To najwyższy status zdrowotny, jaki może zostać przyznany państwu członkowskiemu w odniesieniu do tej choroby.
Status ten ułatwia przemieszczanie świń pochodzących z Polski do innych państw należących do UE – nie muszą być poddawane dodatkowym badaniom laboratoryjnym (m.in. nie pobiera się od nich próbek serologicznych). Natomiast świnie wprowadzane z innych państw członkowskich lub ich obszarów o niższym statusie epizootycznym muszą spełniać dodatkowe wymagania weterynaryjne.
Program zwalczania choroby Aujeszky’ego u świń w Polsce
W Polsce program zwalczania i monitorowania choroby Aujeszky’ego (ChA) w produkcji świń był prowadzony od 2006 r. W początkowej fazie był prowadzony na terenie woj. lubuskiego, a po dwóch latach program został wdrożony na terenie całego kraju.
Program polega na prowadzeniu cyklicznie badań serologicznych w stadach świń. W praktyce oznacza to badanie określonej liczby próbek krwi pobranych od świń co najmniej raz w roku kalendarzowym. W sytuacji uzyskania pozytywnego wyniku badania, powiatowy lekarz weterynarii nakazuje natychmiastowy ubój zwierzęcia, u którego stwierdzono wirusa. Z kolei całe stado podstawowe i inne świnie, które mogły mieć kontakt z zakażonym zwierzęciem objęte jest obowiązkowym badaniem serologicznym. Co więcej służby weterynaryjne są zobligowane do wprowadzenia zakazu przemieszczania świń, ale powiatowy lekarz weterynarii może wyrazić zgodę na przemieszczenie świń ze stada zawieszonego bezpośrednio do rzeźni.
Objawy choroby Aujeszky’ego
Choroba Aujekszy’ego jest wirusową chorobą zakaźną, która, poza człowiekiem, dotyczy wszystkich ssaków. Do zakażenia dochodzi drogą donosową, doustną, poprzez uszkodzenia skóry, w czasie krycia, unasienniania lub drogą wewnątrzmaciczną. U świń wirus atakuje wiele narządów i może utrzymywać się w stanie uśpionym nawet przez całe jej życie.
Typowymi objawami choroby u świń są:
- gorączka,
- szare zabarwienie skóry,
- duszność,
- biegunka,
- spadek ciężaru ciała, większe zużycie paszy,
- drżenie mięśni (drżączka prosiąt),
- wygięcie kręgosłupa,
- ślinotok, niedowłady,
- porażenia,
- u loch zaburzenia rozmnażania – ronienia, martwe płody, słabe mioty, spadek liczby prosiąt w miocie.
Na zachorowanie najbardziej narażone są świnie, których odporność jest obniżona przez m.in. stres, nieodpowiednie żywienie oraz inne choroby.
Ile pieniędzy przeznaczono na walkę z chorobą Aujeszky’ego?
Na terenie Polski z chorobą Aujeszky’ego zmagano się przez ponad 15 lat. Łącznie stwierdzono i zwalczano chorobę w 19 382 stadach, w których wykryto 51 162 zakażonych świń. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że w latach 2009-2022 Inspekcja Weterynaryjna wydała na ten cel ponad 294 mln zł.