Corteva Agriscience oferuje polskim rolnikom zrównoważone portfolio genetyki nasion kukurydzy Pioneer. Oferta pozwala na uzyskanie dobrych plonów i uwzględnia warunki glebowe i klimatyczne Polski.
Nowe odmiany kukurydzy na kiszonkę na rok 2025
W 2025 roku w asortymencie nasion kukurydzy znajdą się 3 nowe hybrydy o różnej klasie wczesności, i przeznaczone do różnych technologii uprawy, a dedykowane hodowcom bydła mlecznego. Firma prowadzi specjalne programy m.in. Strefa Kiszonki. Obala też pewien narosły mit dotyczący ziarna typu flint. Badania dowodzą bowiem, że to denty są lepsze na kiszonkę, bo wydajniejsze, strawniejsze i z większą zawartością skrobi, z której jest więcej mleka. A jakie nowości na przyszły sezon? Oczywiście denty.
Kukurydza na kiszonkę i biogaz
P82703 to średnio wczesny mieszaniec typu M3, stabilny i łatwo adaptujący się do różnych warunków uprawy (FAO: kiszonka 250, ziarno 240). Przeznaczony do produkcji kiszonki oraz na biogaz. Odmiana gwarantuje stabilne, wysokie plony masy zielonej, nawet w warunkach suszy. Rośliny są wysokie, z mocnymi łodygami, a kolby typu fix zapewniają wysoką zawartość skrobi, bardzo dobrze degradowanej w żwaczu, co jest idealne dla produkcji kiszonki o wysokiej strawności ogólnej. Ponadto odmiana ta odznacza się wysoką tolerancją na głownię pylącą i wykazuje doskonały efekt stay-green, co daje szerokie okno zbioru na kiszonkę.
Wyjaśnijmy od razu czym są mieszańce typu M3. To oczywiście wewnętrzne określenie dla odmian Pioneer. Typ M3 oznacza, że jest to mieszaniec na kiszonkę z ziarnem dent, specjalnie wyselekcjonowany pod kątem zawartości mączystej skrobi, co zapewnia uzyskanie doskonałego poziomu energii strawnej z hektara. To wynik większej ilości mączystej skrobi i doskonałej jakości strawnego włókna mieszańców M3.
Kiszonka o wysokiej zawartości skrobi
P92440 jest średnio późnym mieszańcem w technologii Optimum AQUAmax z ziarnem typu dent, z cechami tolerancji na okresowy niedobór wody i wysoką temperaturę (FAO: kiszonka 270; ziarno 270). Wysoko i stabilnie plonujący, o doskonałym potencjale plonu ziarna oraz bardzo wysokiej jakości kiszonki o wysokiej zawartości skrobi. Odmiana intensywnie oddaje wodę w końcowej fazie wegetacji. Rośliny o bardzo dobrym wzroście początkowym, średnio wysokie, bogato ulistnione z kolbą zawieszoną na średniej wysokości. Łodygi stabilne o wysokiej tolerancji na wyleganie. Odmiana może być użytkowana jako jakościowa kiszonka o wysokiej zawartości skrobi. W czasie trzyletnich badań wdrożeniowych Corteva przeprowadzonych na terenie Polski, odmiana wykazała się średnim plonem 11,4 t/ha suchego ziarna, co pozycjonuje ją także bardzo wysoko wśród badanych odmian ziarnowych.
Odmiany z technologii Optimum AQUAmax
I tutaj też wyjaśnienie Optimum AQUAmax. Odmiany z tej technologii są tolerancyjne na okresowy stres termiczny i niedobory wody. Zwiększona odporność na suszę jest efektem mocnego systemu korzeniowego i wyższej wydajności fotosyntezy. Ponadto te mieszańce posiadają wrodzone właściwości zapewniające intensywne kwitnienie, poprawiony efekt stay-green i minimalne skręcanie się i więdnięcie liści w okresie stresu.
P9944 to późny mieszaniec o bardzo wysokim potencjale plonowania (FAO: kiszonka 290–300; ziarno 280–290). Należy do produktów technologii Optimum AQUAmax, które posiadają wyjątkowe właściwości zapewniające intensywne kwitnienie, poprawiony efekt stay-green oraz podwyższoną tolerancję na okresowy niedobór wody. Rośliny P9944 są wysokie, kompaktowe, o mocnych łodygach, kolby niżej zawieszone. Mieszaniec ten charakteryzuje bardzo dobry stay-green i grube ziarno. Jest stabilny i wysoce wydajny. Umożliwia uzyskanie kiszonki o wysokiej zawartości skrobi oraz strawności, bardzo dobrze plonuje na ziarno w intensywnej technologii uprawy.
Autor: Marek Kalinowski